Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Hobby & Pasja Myślistwo
   
COUNTRY:
         
 

Magazyn myślistwo
   
Hunting
   
Home News
   
Myślistwo
   
Historia łowiecka
Tradycja łowiecka
Koła łowieckie
Obwody łowieckie
Łowiectwo na świecie
Łowiectwo w Polsce
PZŁ
Sztandar
Mundur myśliwski
Pasowanie mysliwskie
Przydatne druki
Przykładowe testy
Słownik
   
Polowanie
   
Strzelectwo mysliwskie
Zwierzyna łowna
Tropienie zwierząt
Odgłosy zwierząt
Złomowanie kniei
Sygnały łowieckie
Język łowiecki
Przesądy
Jak upolować
Broń myśliwska
Odzież myśliwska
Akcesoria myśliwskie
Czas polowań
Pozyskana zwierzyna
Trofea
Pokot
Król polowania
Choroby zwierzyny
Pierwsza pomoc
   
Vademecum
   
Prawo łowieckie
   
Ochrona zwierząt
   
Kłusownictwo
   
Kuchnia łowiecka
   
Święty Hubert
   
Humor myśliwski
   
Do poczytania
   
Myślistwo w literaturze
Czasopisma łowieckie
   
Multimedia
   
Galerie
Wideo
Podcast
   
Spotkania łowieckie
   
Opinie myśliwych
   
Relacje z polowań
   
Ogłoszenia
   
Forum
   
Psy myśliwskie
   
Beagle
Terier
Golden Retriever
Jamnik
Pies gończy
Pointer
Seter irlandzki
Springer Spaniel
Wyżeł niemiecki
   
Sokolnictwo
   
Ciekawostki
   
Promowane
   
   
Zwiedzaj Polskę
 
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   
   
 
 
- - - Magazyn Wędkarski - - -
 
   
Gołębie
 
   

 

 
 Myślistwo - hobby & pasja
     

 Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Motyw łowiectwa w literaturze staropolskiej

   Człowiek fascynował się zawsze przyrodą. Żył z nią w ścisłym związku, stąd wywodzi się ogromna kultura łowiecka. W literaturze staropolskiej przed pojawieniem się sentymentalizmu i tendencji poznawczych Oświecenia, spojrzenie na przyrodę zdeterminowane było przez praktyki łowieckie. Tematykę łowiecką przybliża nam archeologia, zachowane dzieła sztuki, a także relacje kronikarzy. Dzięki Kronikarzom Galla Anonima i Jana Długosza, możemy poznać zwyczaje łowieckie, język łowiecki i sposoby polowań.

   W czasach Bolesława Krzywoustego i Kazimierza Wielkiego prawo do polowań miał tylko panujący i jego rodzina. Jan Długosz pisał : (…) od czasów Chrobrego, w całym kraju myślistwo należało do panującego, innym nie godziło się nawet w dobrach własnych polować... Zakaz polowań dotyczył głównie zwierzyny grubej. Ograniczenia te zmieniały się w zależności od stanu populacji zwierzyny. Polować wolno było każdemu na ptactwo i drobną zwierzynę. Z relacji Galla Anonima wiemy, że Bolesław Krzywousty od najmłodszych lat stykał się z myślistwem. W Kronice znajdują się opisy myśliwskich wyczynów Bolesława : (…) sam zjechał na równinę i bez trwogi zbliżył się na koniu do krwiożerczej bestii, kiedy zaś niedźwiedź zwrócił się do niego z podniesionymi łapami, przebił go oszczepem.

   Najwcześniejszy literacki obraz polowania na żubry wyszedł spod pióra poety Konrada Celtisa. Wiadomo, że pochodził on z miejscowości Wipfeld pod Wurzburgiem. W 1488 roku Celtis odwiedził Polskę. Przebywał w Gdańsku, Toruniu i na Mazowszu. Pobyt w Polsce zaowocował zbiorem zatytułowanym Quatuor libir amorum wydanym w 1502 roku w Norymberdze. Znajdowała się tam pieśń o Wiśle, a w niej przy opisie Mazowsza barwna, dynamiczna relacja, polowania na żubra. Została ona przedrukowana w dziele Jana Pistoriusa i wydana w Bazylei w 1528 roku. Pieśń w przekładzie polskim nosiła tytuł Pieśń Konrada Celtisa, poety łacińskiego, do Wisły z opisaniem jej źródeł i ujścia, jako też polowania na żubry. K. Mecherzyński w ten sposób pisał: (…) Realizm szczegółów oraz dokładność obrazu sytuacji myśliwskiej związanej z osaczeniem i zabijaniem żubra dowodzą, że Celitis był świadkiem, a może i uczestnikiem tych wydarzeń.

   Obraz polowania na żubry pojawia się też w twórczości Mikołaja Hussowskiego. Pochodził on z rodziny plebejskiej, ale otrzymał staranne wykształcenie. Młodość spędził w otoczeniu sekretarza króla Aleksandra, Erazma Ciołka. Był dworzaninem biskupa płockiego, bibliofila i znakomitego mecenasa. Jego największym dziełem był poemat dydaktyczny pt. Carmen de statura, feritate ac renatione bisonatis, wydany w Krakowie w 1523 r. Tytuł należy przetłumaczyć jako Pieśń o wyglądzie, dzikości i polowaniu na żubra. Ten utwór jest związany z pobytem Hussowskiego w Rzymie w latach 1518-1522. W liście do królowej Bony Hussowski wyjaśnił : Najaśniejsza Pani, papież Leon X rozmawiając pewnego razu o polowaniach na Północy, wezwał wymownymi słowami Pana Erazma (…) iżby pokazał mu w Rzymie wypchane sianem zwierzę, które my nazywamy żubrem. Kiedy Pan Płocki uczynić to obiecał i do Radziwiłła, wojewody wileńskiego, jak najszczegółowszą skóry zwierza dotyczącą wysłał relację, polecił mnie, ażebym o istocie tego stworu i o polowaniu na niego cośkolwiek napisał, albowiem pragnął okaz ten przedstawić papieżowi nie tylko w rzeczywistości, ale i za pomocą słowa .Niestety, papież zmarł, zanim doręczono mu poemat, a niedługo po nim w wyniku zarazy panoszącej się w Rzymie zmarł również biskup Ciołek. Hussowski wrócił do kraju, lecz przeciwnicy Erazma Ciołka nie pozwolili mu na zdobycie pracy. Poeta, chcąc nawiązać kontakt z dworem królewskim, wydał w 1525 r. Poemat o żubrze i zadedykował go królowej Bonie.

   Autor nawiązał w opisach do Piliniusza, który pisał o turze i żubrze, później przedstawił życie żubra, podkreślając jego czujność, walki między samcami o panowanie nad stadem i wreszcie śmierć na polowaniu. Opis polowania na żubra liczył 36 wersów. Znajdują się tam realistycznie ujęte scenki myśliwskie, wzbogacone wnikliwą relacją o odczuciach myśliwych i osaczonego zwierza, oddające wiernie nastrój oraz klimat wielkich i dramatycznych zmagań łowieckich. Ciekawie zaopiniował poemat J. Krókowski : Pieśń o żubrze Hussowskiego jest dziełem obszernym. Obok informacji o charakterze erudycyjnym, zaczerpniętych z autorów staropolskich, przekazał on przede wszystkim własne przeżycia, spostrzeżenia i doświadczenia związane z polowaniem na żubra. W wąskim zakresie korzystał z mitologii i literatury klasycznej, a także z piśmiennictwa włoskiego , zwłaszcza zaś z takich autorów humanistycznych jak Ercolo Strazzi, Adriano da Corneto, Guido Postrumo Silvestri i Baldassare Molosso.

   Kasprowicz nie zawahał się zestawić ten poemat z Panem Tadeuszem. Rozważania nad Pieśnią o żubrze zamknął znamienną konkluzją: Hussowski jest jednym z najpierwszych, ale i najsilniejszych ogniw tego wspaniałego łańcucha poetów narodowych , który przez Reja i Kochanowskiego sięga do Mickiewicza.

   Sceny myśliwskie przedstawiał, także Mikołaj Rej. Był on przedstawicielem tak zwanej „nowej szlachty”, którą cechowała wysoka aktywność gospodarcza. Przejawiała się ona przede wszystkim w rozwijaniu folwarków pańszczyźnianych dla poszerzenia upraw zbóż, spieniężanych na rynkach krajowych i zagranicznych. W ten okresie myślistwo straciło znacznie ekonomicznie i nie liczyło się w działalności przynoszącej zyski materialne. Była to tylko kosztowna rozrywka , łącząca się z niszczeniem uprawnych pól. Mikołaj Rej na kartach Krótkiej rozprawy między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem odmalował satyrycznie sceny myśliwskie pełne trafnych obserwacji, obrazów obyczajowych wprowadzając autentyczne łowieckie słownictwo. Pisarz zaliczył łowy do „godnych nagan zbytków szlacheckich”.

   Wersy 1534-1597 Krótkiej rozprawy ukazują satyryczny obraz wynaturzeń myślistwa w wieku Reja. W tym fragmencie utworu wyróżnić możemy dwie części. Na część pierwszą składa się gospodarczo-społeczne tło epizodu myśliwskiego. Druga część obejmuje obrazek polowania. Kompozycja ta, jak się okaże, pełna jest skrótów i zwrotów specjalnych o zatartym niezrozumiałym znaczeniu.

   Warto zauważyć, że myślistwo samo w sobie nie jest przedmiotem satyrycznych urągań autora Krótkiej rozprawy. Już od wieków średnich szlachta dążyła do prawnego wyłączenia osób postronnych z procederu polowania. Absorbowano natomiast czeladź dworską, ludzi pańszczyźnianych do naprawy sprzętu typu sieci, sidła itp. Takie zabiegi wymagały stosownych inwestycji. Natomiast profit, jaki otrzymywano w zamian, to głównie mięso i skóry cenione w tamtejszych czasach. Koszty nakładu środków materialnych pokrywały się z kosztami zysków. Głównym zaś źródłem ekonomiki ziemskiej była uprawa roli i hodowla. Namiętność myśliwska zagłuszała rozsądek gospodarza. Była ona przyczyną zaniedbywania innych obowiązków. Jan Ostroróg tak pisał o tym: Człowiek myśliwy nie dośpi, nie doje, upragnie, umoknie, uziębnie uznosi się, na szkapie się ukołace, ba i z niego potłucze, a wszystko mu to lekko dla tego smaku, który w myślistwie czuje..

   Owy „smak”, który w myślistwie czuje gospodarz był przyczyną bankructwa wielu dóbr ziemskich. Mikołaj Rej celowo akcję satyry umieścił w okresie intensywnej pracy rolnika, czyli okresie zbiorów. Wskazuje na to 1546 : Otóż część zbóż zżęto i ustawiono w kopy. Wers zaś 1567 wyraźnie wskazuje na miesiąc październik (…) a w ziemi siedzi wciąż nie zakopcowana, aczkolwiek dojrzała rzepa.

   W 1584 roku ukazał się pierwszy polski podręcznik łowiecki o charakterze ornitologicznym pt. Myślistwo ptasze Mateusza Cygańskiego. Podręcznik w ciągu XVII wieku był wznawiany trzykrotnie między innymi w talach 1617, 1618, 1629. Oznacza to, że cieszył się on dużym uznaniem. Zainteresowanie podręcznikiem było duże także w XIX w ukazał się jako przedruk homograficzny w opracowaniu Kazimierza Stronczyńskiego w 1840 roku. Antoni Waga wznowił tę pozycję w 1841 r. i powtórzył edycję w formie samoistnej publikacji w 1842 roku. Krytyczną edycję Myślistwa ptaszego przygotował w 1914 roku Józef Rostaliński. Ostatni tekst został wznowiony w formie reprintu przez Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe w Warszawie w 1971 roku.

   Autor Myślistwa ptaszego Cygański Mateusz pochodził prawdopodobnie z Mazowsza lub Rusi. Jego gruntowne wiadomości z ornitologii krajowej dowodzą, że znał dokładnie rozmaite okolice Rzeczypospolitej, sam też powołuje się na spostrzeżenia, poczynione na Wołyniu, na Podolu, na Mazowszu, w ziemi krakowskiej. Miał środki materialne, pozwalające mu na podróżowanie. Posiadał swój orszak myśliwski, kosztowne przyrządy, jak sieci, wabiki, utrzymywał psy i ptaki łowcze.

   Myślistwo ptasze dzieli się na trzy części : alfabetyczny spis ptaków wraz ze skazaniem koloru upierzenia, opis pożytków z ptaków z jednoczesnym przedstawieniem sposobów łowienia oraz informacje o sporządzeniu narzędzi łowieckich

   Trudno zakwalifikować, do jakiego gatunku należy utwór, ponieważ występuje tu przedziwna mieszanka prozy narracyjnej i fragmenty wierszowane, charakteryzujących poszczególne gatunki ptaków.

   Jest to dzieło o charakterze dydaktycznym. Autor pragnął przekazać czytelnikowi osobiste doświadczenia, oraz wiedzę na temat występujących w Polsce ptaków. W pisaniu kierował się również motywacją patriotyczną. Współcześni pisarzowi nie doceniali dzieła, zwłaszcza że sposoby łowienia ptactwa czy to przy pomocy sokołów, czy przy pomocy przyrządów, były powszechnie znane. Dopiero w miarę zanika tej umiejętności, a ponadto w miarę rozwoju nauk przyrodniczych, wzrosło zainteresowanie dla tego zabytku. Korzystał z niego Rzączyński, uwzględnił go metodycznie i krytycznie Jakub Teodor Klein, czerpał z tego źródła, chociaż go nie wymienia, Kozłowski, autor Terminologii łowieckiej niektóre wyrażenia zresztą fałszywie interpretując. Starczyński rozpowszechnił to dzieło. Wspomniany już Antoni Waga jako pierwszy szczegółowo utwór opracował. Nieznane tym wszystkim autorom nazwisko Cygańskiego zostało tymczasem odkryte dzięki J. Moraczewskiemu , który wymienił je w próbce teksu do Słownika Starożytności polskich w 1837 r. U Cygańskiego można zdefiniować 136 gatunków ptactwa, w tym 23 wątpliwych. Posługiwał się on językiem nie wykształconym, prostym, a nawet niezrozumiałym. Sam zresztą Cygański napisał, że żadnego pisma nie umiał. Wiersz do czytelnika jest następujący:

Jeśliś bracie myśliwym,a swym prędkim skokiem,

Co Orzeł, Jastrząb y Sokoł, swym bystrym wzrokiem

Upasie, chcesz obłowu dobieżeć świeżego :

Albo jeśli z Rarogiem zaiąca żywego

Dostać chcesz, a nie wiesz iako, tu wszystko snadnie

Naydziesz: naydziesz y to, ieśli cię myśl napadnie,

Jako miłe z Krogulcem zabawy bywają

Które iedno Królowie z Panięty miewają.

Wszakże ieśli legawego chcesz pola zażyć,

Tedy od ptaka do ptaka polować możesz:

Ale tym nie mnie, ledwo sobie co pomożesz.

   Braki językowe widoczne u pisarza nie zmniejszają wartości Myślistwa ptaszego. Utwór ma ogromne znaczenie pod względem językowym. W szczególności jeśli chodzi o język łowiecki.

    Cztery lata po ukazaniu się Myślistwa ptaszego wydany został w Krakowie wiersz Łowy Dyanny autorstwa Jana Achycego Kmity. Tematem tego utworu są łowy Diany, utożsamionej z boginią Juno ( niesłusznie). Drugim głównym uczestnikiem łowów jest Julus. Zamknięciem utworu są dwa oddzielne wiersze : Sylwan Niepolomski i Pomona. Tekst jest skromny, liczy 32 strony.

   W pełni łowieckim dziełem jest Myśliwiec Tomasza Bielawskiego. Sam autor zaliczał się do grona poetów niższych lotów, takich jak Piotr Artomius, Joachim Bielski, Marcin Laterna itp. Aleksander Brucker, analizując język utworów Bielawskiego, dopatrzył się form wielkopolskich, kujawskich i kaszubskich. Dowodzi to, że autor pochodził z północno-zachodnich regionów Polski. Myśliwiec należy największych osiągnięć pisarskich Tomasza Bielawskiego. Utwór ten zresztą został dość wcześnie zauważony przez historyków literatury i na ogół wysoko oceniony, zwłaszcza za temat, rzadko pojawiający się w piśmiennictwie staropolskim. Myśliwiec w intencji autora miał być utworem dydaktycznym o charakterze podręcznikowym. Dzieło obejmowało cykl szesnastu pieśni. Poszczególne części utworu nazwał autor Obrotami. W języku łowieckim „obrót” oznacza wyprawę łowiecką. Jest to też termin zaczerpnięty z polowania z chartami i oznacza np. gonienie zająca lub zmuszanie gonionego zwierzęcia do zmiany kierunku ucieczki. Pieśni mają charakter lirycznych elegii dydaktycznych, w których zaprezentowana jest problematyka myśliwska, widziana przez osobiste doświadczenia.

   W okresie renesansu poeci często wypowiadali się w formie zbiorów pieśni, elegii, trenów czy gęśli. Bielawski wyróżnił się niecodzienną terminologią nacechowaną tematycznie. Literacką atrakcyjnością są przytaczane w Obrotach anegdoty. Zaczerpnął ich autor z obiegowych opowieści o proweniencji antycznej i średniowiecznej. Warto zwrócić uwagę na występujące w tekście złożenia. Większość z nich to neologizmy. Występują też liczne prowincjonalizmy, typowe dla Wielkopolski, Kujaw, Pomorza. Bielawski dość często posługiwał się metaforą, porównaniem, metonimią i peryfrazą. W Obrocie I autor przedstawia człowiekowi swój stosunek do myślistwa. Nie jest on entuzjastą polowania, gdyż jego zdaniem natura to naturalne prawa przyrody. W łowiectwie widzi wady moralne i materialne. W Obrocie II pochwalał życie ziemskie. Dowiadujemy się, że dla dobrze gospodarującego szlachcica polowanie powinno być tylko skromnym uzupełnieniem stołu. Podkreśla zależność stanu zwierzyny od jakości gospodarki rolnej.

   Obroty III, IV, V, VI poświęcił autor psom myśliwskim. Podał sposoby wychowywania, układania do łowów, oraz nadawania imion zgodnych z charakterem.

W Obrocie VII znajduję się opis polowania na żubra :

Żubra psem próżno straszyć, snadniej go z pałkacza

Między nogi umierzyć, niechaj się obraca

W Obrocie VIII powraca temat psów myśliwskich.Z rozważań Bielawskiego wynikało, że najdroższe jest utrzymanie psa.

W IX Obrocie rozpoczyna się opis łowów w Polsce. Jest mowa o łowieniu sieciami saren, polowaniu na dziki, lisy i wilki. W X na lisy i zające.

Myślistwo jest jednym z największych zabytków końca XVI wieku. Nikt przed Bielawskim, tak szczegółowo i obszernie nie potraktował myślistwa.

W Krakowie w r. 1618 ukazało się dedykowane królewiczowi Władysławowi Myślistwo z ogary. Autorem był Jan Ostroróg. Jest to dzieło, zajmujące jedno z pierwszych miejsc w staropolskiej literaturze łowieckiej. Było wznowione w 1649, zaś w XVIII w. przełożone zostało też na język rosyjski.

Jan Ostroróg był wojewodą poznańskim. Urodził się 13 stycznia 1565 roku. Był autorem wiersza Do Plauta umieszczonego w pierwszym wydaniu Piotra Cieklińskiego Potrójny z Plauta.

   Myślistwo z ogary jest podzielone na trzy księgi: O ogarach- a naprzód o ich chowaniu- księgi pierwsze; O psiech – księgi wtórne; O myślistwie – księgi trzecie. W księdze pierwszej znajdują się rady jak dobrać szczenięta, jaki powinien być ich ojciec i jak je hodować oraz leczyć.

W Księgach wtórnych – o piech znajdujemy sumienny podział psów na rzemiosła: przyjemniec, popędźca, gońca, wyprawca, poprawca. Wyodrębnił też psy złe : jak zasadźca, wyskopoczyny, postronny, zabawca, bydlarz.

   Księgi trecie dotyczą służby myśliwskiej i przebiegu polowania. Autor podkreślał ogromne znaczenie właściwego używania sygnałów łowieckich.

Analizując podręcznik Ostroroga, można wywnioskować, że autor posiadał duże doświadczenie łowieckie. Polował on od wczesnej młodości. Doczekał się czasu, kiedy na pół sparaliżowany i nie władający nogami polował tylko z konia.

   Był humanistą, przemawiał i pisał doskonałą polszczyzną. Niewątpliwie zaliczany jest do najwybitniejszych mówców sejmowych. Całkowicie sparaliżowany zmarł w Komorowie w 1622 roku. Pochowany został w Sokołku u Bernardynów.

   Na uwagę zasługuje taki pisarz jak Anzelm Gostomski. Przypisuje mu się autorstwo książki pt. Gospodarstwo jezdeckie, strzelnicze i myśliwcze z Doświadczenia NN Szlachcica Polskiego napisane Roku Pańskiego 1660. A teraz świeżo z dozwolenia starszych do druku podane w Poznaniu 1690.

   Znajdują się tam uwagi dotyczące nauki strzelania, obchodzenia się z bronią, oraz nauki związane z polowaniem i zwierzyną. Pojawia się też wzmianka odnośnie do ochrony zwierzyny. W dziejach polskiej książki rolniczej dzieło Gostomskiego odegrało poważną rolę. Pod silnym wpływem Gostomskiego pozostawali dwaj najwybitniejsi pisarze agronomiści XVII wieku : Zawadzki i Huar . Ten ostatni jest autorem książki pt. Skład albo skarbiec znakomitych sekretów ekonomiey ziemiańskiej. Podręcznik ma charakter encyklopedii z zakresu takich nauk jak: rolnictwo, medycyna, zoologia, astronomia, astrologia. Znajdują się rozdziały, które dotyczą łowiectwa np. O myślistwie powietrznym i ziemskim lub O zwierzu dzikim

   Kryzys rozwoju literatury łowieckiej nastąpił za panowania Sasów. Obaj królowie nadużywali zasad etycznych. Strzelali z altan do zwierzyny przywożonej w klatkach. Strzelaniu towarzyszyła muzyka. Makabryczne widowisko odbyło się w 1720 r. w Warszawie na Morymoncie. Oddawano strzały z altan do bezbronnej zwierzyny. Statystyka jest następująca: 4 żubry, 3 niedźwiedzie, 44 jelenie, 200 saren i 80 odyńców.

   Brakiem poszanowania zwierzyny, oraz tradycji myśliwskich, wykazał się też August III w 1752 roku. Wraz z rodziną urządził krwawe widowisko. I tu także statystyki są przerażające: 42 żubry, 18 żubrzyc, 13 łosiów, 2 sarny. Ogólnie zabito 52 sztuki zwierzyny. Królowa własnoręcznie zabiła 20 żubrów, a w przerwach czytała książkę. August III słynął z tego, że strzelał do psów z okna dziedzińca. Wiadomo było, że w niedługim czasie zabrakło psów w promilu 100 km !!

   W obecnych czasach myślistwo już nie ma znaczenia gospodarczego. Jest kosztowną rozrywką, która w dużej mierze polega na ochronie zwierzyny, jak i walce z kłusownictwem. Pozostałością po dawnych czasach jest znamienny, specyficzny język łowiecki, którym chętnie się posługują. Pozostała także bogata tradycja łowiecka, która jest ciągle kultywowana. Każdego roku myśliwi obchodzą swoje święto, patrona myśliwych św. Huberta. Początkowo bóstwem opiekuńczym była Diana, następnie św. Eustachy, a w końcu św. Hubert, którego kult przetrwał do dziś.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
19 - 11.01.2013          
  Adam Mickiewicz - "Pan Tadeusz"

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Julian Ejsmond - cytat łowiectwa

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Roman Bratny - "Hobby wielkie jak łoś"

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
16          
  Janusz Steliński - "Opowieści myśliwych"

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
15          
  Janusz Meissner - "Na ostrowach"

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Janusz Meissner - "Opowieść pod psem"

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
13          
  Robert C. Ruark - "Róg myśliwego"

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
12          
  Aleksander Fredro - "Polowanie"

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
11          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
10          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
9          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
8          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
7          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
6          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
5          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
4          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
3          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.